Piesza pielgrzymka z Bujwidz do Pryciun „Śladami sióstr Wandy Boniszewskiej i Heleny Majewskiej”

6 sierpnia 2023r., w niedzielę, odbyła się piesza pielgrzymka z Bujwidz do Pryciun „Śladami sióstr Wandy Boniszewskiej i Heleny Majewskiej”. Pielgrzymi wyruszyli przed południem spod kościoła św. Jerzego w Bujwidzach. Celem ich kilkugodzinnej wędrówki były Pryciuny, gdzie w kaplicy Ignacego Loyoli została odprawiona Msza św., kończąca pielgrzymkę. Była  to  już  13.  pielgrzymka  śladami  zakonnic,  związanych  z  parafią  bujwidzką,  która  powstała  z  inicjatywy parafian i proboszcza ks. Ryszarda Pieciuna.

Siostry od Aniołów w latach 1922-1950 w Pryciunach miały dom swego zgromadzenia. Od 1933 do 1950 roku, mieszkała tu stygmatyczka i mistyczka Sł. B. Wanda Boniszewska. Tu wraz z innymi  siostrami  została aresztowana, a potem  zesłana  na  Syberię.  Z  zesłania  już  nie  wróciła  na  Litwę,  zamieszkała  w  Polsce,  gdzie zmarła w 2003 roku.

Wizjonerka, męczennica, apostołka Miłosierdzia Bożego Helena Majewska po zesłaniu wróciła do Wilna. Tu zmarła w 1967 roku i została pochowana na cmentarzu parafialnym na Zwierzyńcu.

Z zapisków pielgrzyma:

„Siostry Wanda i Rózia w ramach prowadzonego przez nich Apostolatu Modlitwy organizowały procesje do parafii w Bujwidzach. Apostolat ten miał nawet swój sztandar, który jest teraz niesiony przez pielgrzymów. My wędrujemy odwrotnie z Bujwidz do Pryciun. Pielgrzymkę pobłogosławił ksiądz proboszcz i ksiądz przewodnik z Łomży. Wyruszyliśmy w jednej grupie do Pryciun w liczbie ok. 150 osób. Po 7 km był postój i posiłek na którym rozdawano do picia smaczną wodę brzozową a każdy spożył swój  własny prowiant. Medytacje różańcowe przygotował kleryk Krzysztof Mroczek, a koronkę i modlitwy prowadziły siostry. Śpiew piękne prowadziła schola  młodzieżowa. Wszyscy pielgrzymi otrzymali śpiewniki od organizatorów, dzięki czemu aktywnie włączyli się w śpiew. Jedna z ulic granicznych miasta Bujwidz, którą wędrowaliśmy nosi obecnie nazwę Wandy Boniszewskiej, następna zaś – Heleny Majewskiej.  W dużym upale weszliśmy w drugi 7 kilometrowy etap prowadzący przez piękne pola i łąki oraz las. Wtedy wzruszającą konferencję o doświadczaniu Boga przez Siostry od Aniołów w więzieniu na Łukiszkach i na Syberii w latach 1950-56 wygłosiła s. Anna Mroczek. Przy malowniczej kapliczce pośród pól i lasów oglądaliśmy wystawę uczniowskich prac o misji s. Heleny Majewskiej w dziele Miłosierdzia Bożego, przygotowaną przez s. Ritę Gvazdaityte i p. Iwonę Geben. Każdy pielgrzym otrzymał ulotkę z życiorysami i modlitwami o beatyfikację anielskich sióstr. Msza św. była zwieńczeniem naszej pielgrzymki. Dla przedłużenia wspomnień o anielskich siostrach i pielgrzymce każdy na pożegnanie otrzymał ekologiczną „herbatkę s. Heleny i Wandzi”  z pryciuńskich łąk.”

 

https://www.siostryodaniolow.pl/sites/default/files/images/pictures/effatha/CKR2022/znaki_strona_www.pngProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Konkursu Polonia i Polacy za granicą 2023

 

„Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być   utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów”

Copyright©2010-2016 Zgromadzenie Sióstr od Aniołów.
Strona stworzona dzięki Drupal